31 ارديبهشت 1398 ساعت 03:30

تاریخچه و وجه تسمیه پارسیان (گاوبندی)
نام پارسیان در سالهای اخیر به جای گاوبندی استعمال شد. گاوبندی به رغم دیرینگی تاریخی در سی‌ام آبان ماه 1383 ش از بندرلنگه جدا و به شهرستان‌ واحدی تبدیل شد.
به رغم دیرینگی و قدمت منطقه گاوبندی متأسفانه اطلاعات مکتوبی پیرامون سابقۀ تاریخی این منطقه وجود ندارد. اما از روی آثار باقی مانده در آنجا می‌توان وجوهی از تاریخ ناپیدای آنرا بیان کرد. نام گاوبندی در متون عصر قاجار به صورت گوبندی آمده است. این نام در زمان تدوین فرهنگ جغرافیایی کشور توسط ستاد ارتش شاهنشاهی به صورت گاوبندی ثبت گردید. معنی گوبندی نیز بدرستی معلوم نیست. مردم قدیمی منطقه و لارستانی‌ها نیز آنرا به صورت گوبندی تلفظ می‌کنند. برخی عقیده دارند که این نام در اصل گودبندی بوده است. این گروه اذعان می‌دارند، چونکه جلگۀ گاوبندی در منطقۀ گودی میان دو کوه قرار گرفته به این نام خوانده شده و بتدریج حرف «د» حذف و به گوبندی مبدل شده است. عدۀ دیگری نیز عقیده دارند که گاوبندی در اصل گل‌بندی بوده چرا که دشت و جلگه حاصلخیز گاوبندی در برخی فصول سال از جمله پایان تابستان و آغاز بهار پوشیده از گل و گیاه می‌شود. برخی روایت‌ها اذعان می‌کنند که در قدیم كل را از اين منطقه به دیگر مناطق صادر می‌کردند. شاید هم نام گاوبندی در ارتباط با مناسبات ارضی و تقسیم آب و زمین باشد. قدیمی‌ترین اطلاعات مکتوب پیرامون منطقۀ گاوبندی به سفرنامۀ نئارخوس باز می‌گردد. وی در جریان سفر خود به حوزۀ غربی خلیج‌فارس نام چند منطقه را ذکر کرده که امروزه در حوزۀ گاوبندی قرار دادند.
آنچه بر اهمیت این منطقه طی روزگاران باستان می‌افزود همجواری با حوزۀ جنوبی عیلام باستان ( لیان = بوشهر فعلی) و سپس پارسه (ولایت پارس روزگار هخامنشی) بوده است. گاوبندی فعلی در حدفاصل دو حوزۀ لیان (به عنوان بندرگاه تجارتی) و پارسه (به عنوان مقر فرمانروایی) قرار داشته و در واقع دو حوزۀ قدرت (سیاست) و اقتصاد را به هم پیوند می‌داده است. اگر این فرضیه درست باشد می‌توان حدس زد در گذشته شاخه‌ای از راه ارتباطی لیان به پارس از این منطقه مي‌گذشته و منجر به رونق و آبادانی آنجا شده است.

 

ایده های برتر - فراخوان

   

تماس با ما

شهرداری شهر پارسیان

استان هرمزگان - شهرستان پارسیان - خیابان امام خمینی (ره)

تلفن تماس: 44623117 - 44622013 44622012(076)

فاکس: 07644622130

صندوق پستی: 143-79771

ایمیل: shahrdariparsian[at]gmail.com

Template Design:Dima Group